• CZYTNIK E-BOOK

  Dlaczego czytam na czytniku e-booków a nie iPadzie ?

  Proste, oczy nie bolą bo na elektroniczny papier patrzę (Pearl HD E-Ink).  Jest to bezpieczne  i spokojnie mogę się oddać rozkoszy czytania nie martwiąc się, że za kilka miesięcy okulista wymieni mi okulary na lupki.

  Poza tym jestem wygodna, a  iPad trzeba ładować przynajmniej co 2 dni przy średnim, nawet bardzo umiarkowanym użytkowaniu, natomiast czytnik po około 3 tygodniach intensywnego czytania. Różnica kolosalna.

  Biorąc pod uwagę wygodę i wiek, najlepszym czytnikiem dla mnie jest mniejszy – czyli taki co to do torebki się zmieści a przy okazji ciężarem nie nadwyręży mojego ramienia.  Wybieram 6-cio calowe cacuszko. Dobrze aby miał podświetlany ekran (nie mylić ze świecącym ekranem).  Nie muszę się martwić o dodatkowe lampki gdyż mam komfort czytania o każdej porze i w różnych warunkach.

  Dla mnie ważnym atutem czytnika jest również jego waga. Może to się wydawać śmieszne ale moja torebka nie jest worem na ciężary i nie ukrywam, że trochę skarbów w niej noszę. Dlatego dobrze aby czytnik miał mniej niż 200 gram. Ma być miły w dotyku i mieć ładne ubranko. Mój czytnik ma być moim ukochanym gadżetem.

  A teraz trochę konkretów.

  Przeglądając wszystkie dostępne czytniki i kupując jeden 3 lata temu, następny innej firmy rok temu i ostatecznie decydując się na zakup następnego miesiąc temu, wiem na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie kupować tak jak ja co roku nowego.

  Czytnik powinien mieć:

  1. Dodatkową kartę pamięci microSD. Co to daje ? Chcąc wymienić się z kimś książkami lub dokumentami  nie potrzebuję przegrywać ich najpierw do komputera a później do czytnika. Wystarczy wymienić się kartą.

  2. Czytnik powinien czytać wszystko bez konwertowania. Co to oznacza ? Mogę wrzucić dowolne dokumenty i od razu czytać. Ale nie tylko dokumenty, mogą to być obrazy, muzyka, oraz wszystkie znane formaty książek. Czyli:  EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), mp3.  Ufff… Dużo tego, ale nie chcę mieć niespodzianki, że coś fajnego jest nie dla mojego czytnika i nie przeczytam jeśli nie przekonwertuję w laptopie.

  3. Multitasking – czyli wielozadaniowość. Podobnie jak na komputerze chcę na czytniku móc korzystać z kilku aplikacji na raz, czyli swobodne przemieszczać  się między jedną książką, a drugą bez potrzeby uprzedniego zamykania tej pierwszej.

  4. Słowniki języków obcych czyli słowniki ABBY Lingvo. Dla mnie istotnym jest słownik angielsko-polski. W trakcie czytania mogę dotknąć angielskiego wyrazu i otwiera się słownik z odpowiednikami w języku polskim. Jest to rewelacja.

  5. Jeśli słownik po dotknięciu słów ma działać to musi być ekran dotykowy. Używam iPhona, iPada i z przyzwyczajenia i wygody chcę mieć ten komfort przesuwania kartek palcem po ekranie.

  6. Czytanie w języku angielskim – synteza mowy TTS. To gratka. Włączam „czytaj” i słucham jak lektor czyta mi książkę. Ale aby słuchać powinien czytnik mieć wyjście do podłączenia słuchawek czyli wyjście słuchawkowe.

  7.  Dużą zaletą jeśli nie największą będzie powiększanie tekstu i zmiany czcionek. Ja osobiście powiększam nawet do 150% i rewelacyjnie tekst się sam dopasowuje do ekranu.

  cdn..

   

  Categories: Czytnik e-book

  Tagi: , , ,

  Comments are currently closed.

  14 thoughts on “CZYTNIK E-BOOK

  1 3 4 5