• Święconka – opis symboli

  Wielkanocny koszyczek a w nim… Co wkładamy i dlaczego ?  Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan. Zwyczaj święcenia pokarmów jest tradycją ludową i do Polski dotarł w XIV wieku. Na początku przyjęte było, że święci się wszystko, co znajduje się na świątecznym stole. Co ciekawe mieszczanie nie fatygowali się ze święconką do kościoła. To ksiądz kolędował po ich domach i święcił pokarmy. Z czasem zwyczaj ten uległ zmianie i zaprzestano święcenia pokarmów w domu.

  Koszyk wielkanocny przygotowujemy na Wielką Sobotę – to wtedy niesiemy święconkę do kościoła. Powinien być wiklinowy i wyściełany białą serwetką. Pokarmy, które poświęcimy w sobotę, zjadamy podczas śniadania wielkanocnego w niedzielę.

  7 pokarmów do święconki wielkanocnej. Symbolika

  Chleb

  Chleb symboliczne ciało Chrystusa. Nawiązuje do przemienienia pańskiego, które dokonało się w Wielki Czwartek, podczas ostatniej wieczerzy z dwunastoma apostołami oraz do cudownego rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim. Kromka chleba w święconce symbolizuje także dostatek, pomyślność i dobrobyt. Katolicy proszą codziennie o chleb w modlitwie „Ojcze nasz”.

   

  Baranek 

  Baranek symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Chrześcijaninie wierzą, że zmartwychwstał on trzy dni po ukrzyżowaniu. Nie bez powodu jest on nazywany „Barankiem Bożym”. Baranek z czerwoną chorągiewką i krzyżem to symbol Chrystusa odnoszącego triumf, zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem. Katolicy wierzą, że poprzez śmierć na krzyżu Jezus odkupił nasze winy za grzechy. Wielkanocny baranek stanowi także nawiązanie do żydowskiego święta Paschy. Baranek z ciasta, chleba, czekolady czy lukru to również symbol Dobrego Pasterza, który wiedzie swoje owce do zbawienia.

   

  Jajka 

  Obok baranka najważniejszy symbol Wielkanocy. Uosobienie odradzającego się życia, zwycięstwa nad śmiercią. Symbol płodności.  Jajko symbolizuje życie. Jego symbolika związana jest z płodnością, odrodzeniem, narodzinami i zmartwychwstaniem.

   

   Wędlina

  Gwarantuje dostatek całej rodzinie. Wędlina, którą katolicy umieszczają w koszyczkach, stanowi odniesienie do ofiary z paschalnego baranka. Święconka powinna zawierać wieprzowinę – kiełbasę lub kawałek szynki. Zgodnie z tradycją, zapewniają one zdrowie, płodność i dostatek. To także symbol uczty, która zostanie wyprawiona po zmartwychwstaniu.

   

  Sól

  Dawniej wierzono, że posiada moc oczyszczania złych mocy i sił nieczystych. Sól symbolizuje życie, prawdę i oczyszczenie. Niegdyś wierzono, że odpędza zło i siły nieczyste. Dodając sól do produktów, chronimy je przed zepsuciem i poprawiamy ich smak. Jezus nazwał swoich uczniów „solą ziemi”. W święconce można umieścić również mielony pieprz. Jest to odniesienie do gorzkich ziół, składnika charosetu (rodzaju sosu), którym Żydzi nacierali paschalnego baranka.

   

  Chrzan

  Jest symbolem witalności, zdrowia i sprawności fizycznej. Ponieważ wyciska łzy, jest symbolem pokonania męki Chrystusa.  Symbolika łez ma również związek z żalem za grzechy.

   

  Bukszpan

  Gałązki bukszpanu są symbolem nadziei na zmartwychwstanie. Można również dodać do koszyczka gałązki bazi. Zjedzenie poświęconej bazi ma przez cały rok chronić przed chorobami gardła. Zielony jest także kolorem nadziei. Dlatego święconkę przyozdabia się baziami i bukszpanem, który wyraża nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne. Zgodnie z tradycją, bazie wiążą się z nagrodą, jaka czeka na nas w niebie.

  Categories: Święconka – opis symboli

  Comments are currently closed.